Jump to content

Sortowanie


Guest Dociekliwy

Recommended Posts

Guest Dociekliwy
Posted

Witam kolegów sadowników.

 

Tyle się mówi o sortowaniu jabłek w grupach. Mam pytanie jak z waszego doświadczenia to wygląda ?

 

Ile procentowo jabłka odpada (wybarwienie, uszkodzenia, itd,), tak żeby nie czuć się oszukanym ?

 

Czy robiliście test, ile jabłka odpada jak sami sortujecie tą samą partię ?

 

Czy przy zbiorach dokładnie pilnujecie jakie jabłka mogą być wkładane do skrzyni jakie nie ? Czy idzie wszystko ?

 

Pozdrawiam,

Mariusz Belsk

Posted

Skusiłem się kiedyś oddać GLOSTERA (wiadomo to jabłka, które kolor potrafią złapać więc nie ma większego problemu z wybarwieniem), w zasadzie oddałem partię z młodego sadu, dobre ładne jabłka, bez skaz, bez parcha itd. ale kupiec nic mi nie mówił, że komputer na sortowni będzie ustawiony na minimum 70%, jabłka większa jak 8+ będą odchodzić, więc w zasadzie tylko 7-8, generalnie spodziewałem się jakiegoś odrzutu bo wiadomo coś odejdzie i te 8 ustaliliśmy pal licho na Biedronkę, ale jak mi przesortowali to ja dziękuję za taki interes - lepiej byłoby gdybym sypnął na spad wyszedłbym finansowo podobnie, a mniej się narobił.

 

Jak są tacy mądrzy to niech sami sobie wyprodukują takie jabłka jakie chcą, a jak chcą towar super mega extra to niech też i płaca extra za takie sortowanie.

 

I co powiem skusiłem się w roku, który był bardzo ciężki dla sadowników, ale jak wszystko się odwróciło w późniejszym czasie to sam spod domu zepchnąłbym sobie wszystko bez wymagań - także radzę uważać jak się przekonasz, że oddajesz partię i jakoś wychodzisz ok można sypać na sortownię, ale inaczej jak masz oddać dobry towar z młodego sadu a wysortują Ci tak, że brak ogonka, kolor 70%, bo kwadratowe, bo mucha nas.rała bo pan prezio stwierdził, że w jego opinii to jabłko nie może iść gdzie indziej jak na soki to daruj sobie takie interesy.

  • 2 weeks later...
Guest Dociekliwy
Posted

Dziękuję kolego Marian za odpowiedź.

 

Ja zdecydowałem się oddać Jonagoreda i Idareda na sortowanie. Wyszło mi 11% spadów. Ale chłopak, który kupował powiedział mi dokładnie co może być, a co nie. 

Co odpadnie. Szczerze myślałem, że więcej może tego być. 

 

Ale jestem zadowolony, kasa też zgodnie z umową.

 

Teraz reszta czeka po nowym roku, i też im pewnie oddam.

  • 2 weeks later...
Guest sadownik
Posted

Ja wolę handlować jak wiem ile dostaję za swój towar gdy go oddaję kupcowi.(Cena ustalona przy dostawie bez kombinacji)

Też oddałem dobry towar a po przesortowaniu okazało sie że w zasadzie lepiej było sypnąć na przemysł

 Jeszcze czekałem na pieniądze do maja,. Więcej tak nie sprzedam. Lepiej mieć mniej ale wiedzieć ile a nie umówić się na 0,90 a dostać 0,62(średnio)

po pół roku. Niech sami sobie produkują to zobaczą cwaniaki

 

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...